Sarısıvat İlk Okulu ve Öğretim Durumu

Yayınlama : 26.03.2011 Güncelleme : 14.07.2012
Sarısıvat Köyü'ne İlk defa İlkokul, Sağlık Evinin hemen bitişiğine aşağıdaki resimde gözüken arazi üzerine yapılmıştır.1949 yılında inşaatına başlanan okul 1950 yılında hizmete açılmıştır.

Resim: Sarısıvat Köyü İlk İlkokulunun yapıldığı alan (Yeni Mezarlık Karşısı)

Sarısıvat doğumlu olup şu anda taşı toprağı kalmayan İlkokuldan Emekli öğretmenlerimizden Sebahattin CAN, Mustafa YAŞAR ile  Sarısıvat  Web Sitesinin kurucusu ve yöneticisi Hüseyin AŞKI, Sarısıvat Muhtarı Hüseyin YAŞAR,  emekli olan ve emekliliği gelen bir çok kişi bu okuldan mezun olmuştur.
Sarısıvat Köyü'ne 2.İlkokul 1974 yılında yapılmıştır.1990-1991 öğretim yılında taşımalı sistem uygulanmasına geçilmiştir.Öğrenci sayısının azlığı nedeniyle Sarısıvat Köyü'de taşımalı sistem kapsamına alınmasından sonra bu okulumuz kapanmıştır. Lojmanı da bulunan bu okulumuz yıkılmak üzeredir.Şu anda öğrencilerimiz eğitimlerini Biga İlçesinde sürdürmektedir.


 Resim : 2.İlkokul (yıkılmak üzere)


 Fotoğraf: Bir Bayram töreninde öğrenciler
Bugün Sarısıvat 'a kayıtlı olup , Tıp Doktoru, Veteriner Hekim, Avukat, Muhendis, Öğretmen , Muhasebeci, İmam Hatip Vergi Denetmeni, Tekniker, Teknisyen vb. dallarda  görev yapan bir çok köylümüz bulunmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder